راه ماندگاری
کاهش وزن خطر ابتلا به این سرطان را پائین می‌آورد

کاهش وزن خطر ابتلا به این سرطان را پائین می‌آورد

1397/7/18 - - سرطان
دانشمندان در چندین موسسه تحقیقاتی شامل دانشگاه واشنگتن و دانشگاه ایندیانا دریافتند که کاهش وزن ممکن است به پائین آوردن خطر ابتلا به سرطان سینه برای این زنان کمک کند.

دانشمندان دریافته‌اند که میان کاهش نسبی وزن و کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان یائسه ارتباط وجود دارد.

دانشمندان در چندین موسسه تحقیقاتی شامل دانشگاه واشنگتن و دانشگاه ایندیانا دریافتند که کاهش وزن ممکن است به پائین آوردن خطر ابتلا به سرطان سینه برای این زنان کمک کند.

دکتر راوان چلبوسکی، استاد محقق و نویسنده این تحقیق گفت: «چند دهه است که می‌دانیم بیماری چاقی به افزایش خطر بروز سرطان سینه در زنان یائسه ربط دارد. اما اثبات اینکه کاهش وزن در افراد چاق باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه می‌شود، بسیار سخت و تقریباً غیرممکن بود.»

چلبوسکی و تیمش برای این مطالعه، اطلاعات ۶۱ هزار و ۳۳۵ زن در سنین ۵۰ تا ۷۹ سال که هرگز سرطان سینه نداشته‌اند و نتایج ماموگرافی‌شان همواره عادی بوده را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند. سه سال بعد، قد، وزن و شاخص توده بدنی آن‌ها بار دیگر مورد بررسی قرار گرفت تا مشخص شود که آیا آن‌ها تغییری کرده‌اند یا خیر.

در سال سوم، افت ۵ درصدی یا بیشتر  کاهش وزن تلقی شد، بالا رفتن ۵ درصدی یا بیشتر افزایش وزن محسوب شد و ماندن در ۵ درصد همان وزن اولیه ثبات تلقی شد. زنانی که کاهش وزن را تجربه کرده بودند در مقایسه با زنانی که وزنشان ثابت مانده بود، ۱۲ درصد کمتر با خطر ابتلا به سرطان سینه روبرو بودند.

بر اساس گزارش مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان است. سرطان سینه عامل اول مرگ ناشی از سرطان در میان زنان اسپانیایی‌تبار است و در میان زنان سفید، سیاه، آسیایی، جزایر اقیانوس آرام، هندو آمریکایی یا زنان بومی آلاسکا دومین نوع سرطان مرگبار محسوب می‌شود.

باوجودآنکه میزان کاهش وزن در زنان مورد مطالعه در این تحقیقات چندان قابل‌توجه نبود، تأثیر چشمگیری بر درصد ابتلای زنان یائسه به سرطان سینه داشت.

 
شما هنوز وارد حساب کاربری خود نشده اید

کاربر گرامی؛ برای فعالیت در سایت، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری / عضویت
عنوان دیالوگ در اینجا قرار می گیرد

متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد. متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.