راه ماندگاری
کودکان خیابانی و کار در پسران بیشتر از دختران نمود دارد

کودکان خیابانی و کار در پسران بیشتر از دختران نمود دارد

1397/8/5 - - کودکان کار
یک روانشناس گفت: کودکان خیابانی و کار در پسران بیشتر از دختران نمود دارد.

‌‌دکتر داوود کردستانی اظهار کرد: کودکان کار و خیابانی دو‌گروه مجزا هستند؛ معمولاً کودکان کار به کودکانی گفته می‌شود که به صورت مداوم و پایدار به یک کاری مشغول هستند و سبب می‌شود از رفتن به مدرسه و تجربه آن دوران کودکی بی‌بهره بمانند و معمولاً این افراد دارای خانواده هستند و به علت فقر مبادرت به انجام کار می‌کنند.


وی ادامه داد: کودکان خیابانی، معمولاً کودکانی هستند که به دلیل اعتیاد والدین و بدسرپرستی یک زندگی از هم گسیخته دارند و معمولاً ارتباط‌شان با خانواده قطع بوده و ممکن است تنها در خیابان بوده و یا اینکه جزو کودکان کار هم باشند.

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور لرستان بیان کرد: کودکان خیابانی چندین گروه را شامل می‌شوند؛ آنهایی که در خیابان زندگی می‌کنند و سرپناهی ندارند؛ کودکانی که از خانواده جدا شدند و موقتاً در ساختمان‌ها و سرپناهان هستند و یا کودکانی که تماس با خانواده را حفظ کردند ولی بعلت فقر شب‌ها و اکثر ساعات در خیابان باشند.

این دکترای روانشناسی با بیان اینکه عوامل اجتماعی و اقتصادی، مشکلات و فقر اقتصادی، ناآرامی‌های سیاسی، رشد جمعیت، بیکاری و بلایای طبیعی در ایجاد این پدیده موثر هستند، گفت: زمینه‌های اجتماعی مثل توزیع ناعادلانه منابع و حاشیه‌نشینی، عوامل مستقیم  همچون خانواده‌های بزرگ، پرجمعیت و فقیر، طلاق، اعتیاد، بدرفتاری اعضای خانواده، عدم توجه و تحصیلات پایین اولیاء، طرد کودکان، ترک خانه، کمک به معیشت خانواده و... زمینه‌ساز تبدیل آنها به کودکان کار و خیابانی شده است.

کردستانی افزود: مجموعه عوامل اقتصادی، اجتماعی، خانوادگی و زیستی و روانی نیز در این زمینه دخیل هستند.

این مدرس دانشگاه گفت: کودکان خیابانی و کار در پسران بیشتر از دختران نمود دارد.

کردستانی بیان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که تعداد زیادی از این افراد تحصیلات والدینشان در حد ابتدایی است و بالای 70 درصد آنان والدین معتاد دارند و یا ازهم طلاق گرفتند.

این روانشناس با بیان اینکه خیلی از کودکان خیابان دارای خانواده بودند و به خاطر مسائل معیشتی خانواده به این مهم پرداختند، گفت: در زمینه پیشگیری اگر بخواهیم اقدامی کنیم لازم است درخصوص کار کودکان، کودکان کار و کودکان خیابانی ارگان‌های دولتی راهکارهای مناسب را انتخاب کنند، چراکه امروز نبود قوانین مشخص و مدون در این زمینه و ناهمگونی قوانین مشکلاتی را ایجاد کرده و به جای اینکه یک نهاد خاص پاسخگو باشد؛ باید چند نهاد با همکاری هم این مشکل را حل کنند و متولی مستقیم ندارد چرا که آن متولی بدون همکاری سایر سازمان‌ها راهی از پیش نمی‌برد.

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور لرستان  اظهار کرد: باید قوانین مدونی توسط مجلس وضع تا برخی از این مشکلات حل شود.

کردستانی یادآورشد: برخی از خانواده‌های این افراد بی‌بضاعت بوده و زیرخط فقر کار می‌کنند که همه این عوامل زمینه‌ساز ظهور و بروز کودکان کار و خیابانی است که حمایت سازمان‌ها و نهادهای مختلف را می‌طلبد.

وی اظهار کرد: آموزش والدین که اعتیاد دارند و توجه به آنها سبب می‌شود از تعداد آنان کاسته شود.

 
شما هنوز وارد حساب کاربری خود نشده اید

کاربر گرامی؛ برای فعالیت در سایت، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری / عضویت
عنوان دیالوگ در اینجا قرار می گیرد

متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد. متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.