راه ماندگاری
افزایش کودکان ایرانی زباله گرد طی یک سال اخیر/ سود سرشار شهرداری از کودکان زباله گرد

افزایش کودکان ایرانی زباله گرد طی یک سال اخیر/ سود سرشار شهرداری از کودکان زباله گرد

1397/8/11 - - کودکان کار
مدیرعامل انجمن حمایت ازحقوق کودکان گفت: مشاهدات ما نشان می‌دهد با توجه به گرانی‌ها و شرایط اقتصادی طی یک سال اخیر تعداد کودکان زباله گرد ایرانی در حال افزایش است.
فرشید یزدانی  گفت: درباره وضعیت کودکان کار در خیابان در فصل سرد سال گفت: این کودکان با توجه به محدودیت‌هایی که در زمینه پوشاک و غذای گرم دارند فشار‌های بیشتر و متفاوت تری را تجربه می‌کنند و دچار سرماخوردگی و بیماری‌های عفونی می‌شوند.

وی با بیان اینکه کودکان زباله گرد بدون در دست داشتن دستکش موظف به جمع آوری پسماند و تفکیک زباله خشک و‌تر از یکدیگر هستند، لذا بیشتر دچار بیماری می‌شوند، ادامه داد: این کودکان در اماکن بسیار ناامن اسکان داده شده و در تمام فصول دچار رنج و زحمت می‌شوند، آن‌ها معمولا در کانکس‌هایی که در محل تجمیع زباله‌ها مستقر شده اند، زندگی می‌کنند که این طبیعتا باعث فشار جسمی و بیماری بیشتر و متفاوت‌تر خواهد بود.

مدیرعامل انجمن حمایت ازحقوق کودکان با تاکید براینکه بهزیستی نه توان و نه برنامه‌ای برای حمایت ریشه‌ای از این کودکان دارد، اظهار کرد: کودکان زباله گرد زیر مجموعه شهرداری هستند، یعنی پیمانکاران شهرداری این کودکان را به دلیل سودی که از ناحیه آن‌ها نصیب شان می‌شود به کار می‌گیرند، زیرا کودکان با دستمزد پایین‌تر زباله ارزشمند را جمع آوری و تفکیک می‌کنند که این موضوع سود بالایی را برای شهرداری به دنبال دارد، لذا این نهاد نیز نه برنامه‌ای دارد و نه حتی به این کودکان فکر می‌کند بلکه بیشتر به سودی که از ناحیه کودکان زباله گرد عایدشان می‌شود، توجه می‌کنند، زیرا اگر به این موضوع فکر کنند دیگر کودک زباله گردی نخواهیم داشت.

کودکان کار متولی ندارند

وی با بیان اینکه بهزیستی همواره اعلام کرده که متولی کودکان کار نیست، افزود: شریعتمداری وزیر رفاه نیز اعلام کرد که هیچ کس مسئولیت کار کودکان را بر عهده نمی‌گیرد لذا به نظر می‌آید این گام باید توسط وزارت رفاه به عنوان وزارتخانه‌ای که مسئول ۳ موضوع اجتماعی در کشور را برعهده دارد، برداشته شود.

یزدانی با اشاره به اینکه آمار خاصی از بیماری یا مرگ و میر کودکان کار در خیابان، طی فصل سرد سال وجود ندارد، عنوان کرد: این امر طبیعی است که وقتی کودکی در زمستان و سرما در حال کار یا جمع آوری زباله است یخ بزند و دچار بیماری جدی شود، بنابراین شریعتمداری باید به عنوان یک گام مهم به حوزه آسیب‌های کودکان و خصوصان کودکان کار وارد شود.

وی با بیان اینکه بدترین نوع آُسیب به کودکان، کار کودکان در خیابان و از همه بدتر زباله گردی آنان است، اضافه کرد: در میان کودکان کار بدترین شرایط را کودکان زباله گرد دارند.

این فعال حقوق کودک با اشاره به اینکه کودکان زباله گرد ۳ گروه هستند، خاطرنشان کرد: یک گروه بچه‌های افغانستانی هستند که برای جمع آوری زباله به پیمانکاران شهرداری اجاره داده می‌شوند، بخش دیگر کودکان ایرانی هستند که بخشی از آن‌ها در کنار خانواده زباله جمع کرده و حتی زباله‌ها را برای تفکیک به محل زندگی خود می‌برند، بخش دیگر نیز کودکان ایرانی هستند که از سایر شهر‌ها به تهران مهاجرت می‌کنند آن‌ها نیز یا داخل کمپ‌های جمع آوری زباله زندگی می‌کنند یا اینکه در کنار آشنایان خود مستقر شده اند.

وی تصریح کرد: عمده کودکان زباله گرد پسر هستند و دختران کودک به ندرت در حال زباله گردی دیده می‌شوند.
شما هنوز وارد حساب کاربری خود نشده اید

کاربر گرامی؛ برای فعالیت در سایت، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری / عضویت
عنوان دیالوگ در اینجا قرار می گیرد

متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد. متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.