راه ماندگاری
احتمال بروز سرطان در افراد بلندقد بیشتر است

احتمال بروز سرطان در افراد بلندقد بیشتر است

1397/8/11 - - سرطان
احتمال ابتلا به اکثر سرطان ها با افزایش سن بالاتر می رود. اما آیا بالاتر بودن تعداد سلول های بدن نیز می تواند باعث افزایش ریسک ابتلا به سرطان شود؟
درمورد بیشتر سرطان ها، خطر ابتلا با افزایش سن بیشتر می شود؛ اما در مورد تاثیر داشتن سلول های بیشتر در بدن چه حالتی اتفاق می افتد؟ آیا ممکن است افراد بلندقدتر به خاطر اینکه دارای سلول های بیشتری هستند، نسبت به سرطان حساس تر باشند؟

طبق نظر لئونارد نونی متخصص زیست شناسی تکاملی در دانشگاه کالیفرنیا که داده های مربوط به پروژه های بزرگ مرتبط با نظارت روی انواع سرطان ها را مورد بررسی قرار داده ، پاسخ این سوال مثبت است. هرکدام از این پژوهش های مرتبط با سرطان نشان دادند که شانس ابتلا به سرطان در افراد قدبلند بیشتر است؛ به طور کلی با هر ۱۰ سانتی متر افزایش در قد، شانس ابتلا ۱۰ درصد بیشتر می شود. پژوهشگران دیگر معتقدند که عواملی نظیر تغذیه، سلامتی و شرایط اجتماعی که نقش تعیین کننده ای در اوایل زندگی دارند، به طور مستقل روی خطر سرطان و قد تاثیر می گذارند؛ اما نونی این فرضیه را به چالش می کشد. او می گوید:

من این فرضیه را مورد آزمایش قرار دادم که افزایش قد موجب افزایش تعداد سلول ها می شود و داشتن تعداد بیشتر سلول به طور مستقیم موجب افزایش خطر بروز سرطان می شود. این داده ها قویا این فرضیه ی ساده را پشتیبانی می کنند. برای بیشتر سرطان ها، میزان این اثر از روی افزایش در سلول ها در اثر افزایش قد، قابل پیش بینی است.
نتایج این پژوهش در ژورنال Proceedings of the Royal Society B منتشر شده است. نونی با بررسی اثر قد روی خطر بروز سرطان در مردان و زنان دریافت که اثر قد روی خطر ابتلا به سرطان پوست و تیروئید در زنان و سرطان پوست در مردان زیاد است. او می گوید:

افراد قدبلند تقریبا در معرض خطر تمام سرطان ها قرار دارند اما سرطان های پوست مانند ملانوم، یک ارتباط قوی و غیرمنتظره را با قد نشان می دهند. این ممکن است به این علت باشد که میزان هورمون IGF-1 در افراد بالغ قدبلند بیشتر است.
IGF-1، فاکتور رشدی است که به خصوص در رشد اولیه مهم بوده اما با میزان بالاتر تقسیم سلولی در افراد بالغ قدبلند نیز مرتبط است. اگر سلول ها بیشتر تقسیم شوند، خطر بروز سرطان هم بیشتر می شود. اگر در افراد قدبلند به علت سطوح بالاتر IGF-1، تقسیم سلولی سلول های پوست بیشتر باشد، این موضوع می تواند در افزایش خطر بروز ملانوم مشارکت داشته باشد. از ۱۸ نوع سرطان، تنها چهار نوع سرطان رابطه ی معنی داری با افزایش قد نشان ندادند: سرطان های پانکراس، مری، معده و دهان.

نونی می گوید ممکن است که این سرطان ها بیشتر با عوامل محیطی مرتبط باشند و نیز این موضوع امکان پذیر است که در این بافت ها، تعداد سلول ها هماهنگ با افزایش اندازه ی بدن دچار افزایش نشوند؛ هر چند به نظر بعید می رسد. نونی در ادامه توضیح داد که دو عامل، موجب افزایش خطر سرطان می شوند: یکی داشتن سلول های بیشتر و دیگری وجود تقسیم سلولی بیشتر. او می گوید:

اگر سلول ها دو برابر شوند، خطر بروز سرطان هم دو برابر می شود. اگر تعداد تقسیم های سلولی نیز دو برابر شود، خطر بروز سرطان بیش از دو برابر می شود. زندگی طولانی، بدترین چیز برای فردی است که بخواهد دچار سرطان نشود.
به طور متوسط مردان نسبت به زنان بلندقدتر هستند و این ممکن است از دلایل این باشد که چرا سرطان در مردان شیوع بیشتری دارد. نونی گفت: «در حدود یک سوم از این اثر می تواند مرتبط با این باشد که مردان دارای تعداد بیشتری سلول هستند اما برای تشریح بقیه ی آن عامل دیگری نیاز است».

طبق پارادوکس پتو با افزایش چثه ی جانور، احتمال بروز سرطان بیشتر نمی شود

نونی افزود که چنین ارتباطی در سگ ها نیز دیده شده است؛ سگ های نژادهای کوچک تر نسبت به سگ های بزرگ تر، کمتر به سرطان دچار می شوند. نونی قصد دارد در آینده بررسی کند جانورانی که دارای عمر طولانی تری هستند، چگونه از سرطان اجتناب می کنند؟ او می گوید:

اگر همه ی عوامل دیگر برابر باشند، حیواناتی که برای مدت بیشتری زنده می مانند، باید دارای شیوع بالاتر سرطان نسبت به حیوانات کوچک تر باشند. حیوانات بزرگ تر دارای سلول های بیشتر، تقسیمات سلولی بیشتر و جهش های بیشتر هستند؛ اما در واقع چنین گرایشی برای داشتن استعداد بیشتر در ابتلای به سرطان در آن ها وجود ندارد.

این موضوع پارادوکس پِتو نامیده می شود و من استدلال می کنم که می تواند از طریق تکامل سازشی توجیه شود؛ یعنی در گونه هایی که برای اندازه ی بدن بزرگ تر و ماندگاری بیشتر تحت اثر انتخاب طبیعی قرار دارند، سطوح دیگری برای سرکوب شدن سرطان تکامل می یابد. من علاقمندم بررسی کنم که چگونه هنگامی که یک گونه بزرگ تر شده و دارای طول عمر بیشتری می شود، سدهای دیگری در برابر سرطان در او تکامل پیدا می کنند.
 
شما هنوز وارد حساب کاربری خود نشده اید

کاربر گرامی؛ برای فعالیت در سایت، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری / عضویت
عنوان دیالوگ در اینجا قرار می گیرد

متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد. متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.