راه ماندگاری
 علل،علايم و درمان سرطان گلو

علل،علايم و درمان سرطان گلو

1398/1/24 - - سرطان
سرطان گلو يکي از انواع سرطان است که در حنجره، تارهاي صوتي و بخش‌هاي ديگر گلو همچون حلق و لوزه رخ مي‌دهد.
توجه به نشانه هاي اوليه سرطان گلو از اهميت ويژه اي برخوردار است
سرطان گلو يکي از انواع سرطان است که در حنجره، تارهاي صوتي و بخش‌هاي ديگر گلو همچون حلق و لوزه رخ مي‌دهد.
از نشانه هاي رايج براي ابتلا به سرطان گلو چه ميزان اطلاع داريد؟ اين سرطان خطرناک با علائمي خاص خود را در بدن نشان ميدهد. ابتلا به سرطان سر و گردن مي تواند مانند سرماخوردگي باشد و التهاب و تورم در گلو گرفتگي بيني و گرفتگي صدا همراه باشد.
در شرايطي که سرطان گلو مي تواند هر فردي را تحت تاثير قرار دهد، افراد سيگاري يا آنهايي که به ويروس پاپيلوماي انساني مبتلا هستند، در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به اين بيماري قرار دارند.
توجه به نشانه هاي اوليه سرطان گلو، همانند ديگر انواع سرطان از اهميت ويژه اي برخوردار است زيرا تشخيص زودهنگام مي تواند احتمال موفقيت درمان را هرچه بيشتر افزايش دهد.
 زمان پخش شدن سرطان گلو, درمان سرطان گلو
سرطان گلو يکي از انواع سرطان است که در حنجره و بخش‌هاي ديگر گلو رخ مي‌دهد
نشانه هاي هشدار دهنده و علائم سرطان گلو :
علائم سرطان گلو متفاوت هستند اما هر کسي که بيش از 2 هفته در معرض هر کدام از موارد زير باشد بايد به يک پزشک براي تشخيص مراجعه کند:
ايجاد مشکل در جويدن يا بلعيدن
گرفتگي صدا يا تغييرات عجيب در صدا
احساس درد در گلو
ايجاد توده يا زخم در دهان، گلو يا لب ها
لکه سفيد يا قرمز در دهان
تنفس پر سر و صدا
اشکال در تکان دادن زبان يا فک
کاهش وزن غير منتظره
ايجاد درد يا زخمي که درمان نمي شود يا خونريزي مي کند
رطوبت بيش از اندازه، درد و يا جوش در هر نقطه از دهان يا لب
سرفه‌ مداوم (گاهي فرد خون هم بالا مي‌آورد)؛
بسيار مهم است که به ياد داشته باشيد، اين ها علائم قطعي سرطان گلو نيستند و ممکن است دلايل ديگري مانند آلرژي يا عفونت باعث به وجود آمدن آن ها شده باشد.
انواع سرطان گلو :
چند نوع سرطان گلو وجود دارد. اگر چه تمام سرطان هاي گلو شامل رشد و تکثير سلول هاي غير طبيعي مي شوند، پزشک شما بايد نوع خاص آن را براي تعيين بهترين برنامه درماني تعيين کند. دو نوع سرطان گلو عبارتند از:
- کارسينوم سلول سنگفرشي. اين نوع سرطان گلو به سلولهاي صاف بر روي گلو تاثير مي گذارد. اين شايعترين سرطان گلو در ايالات متحده است.
- آدنوکارسينوم. اين نوع سرطان گلو بر روي سلول هاي غدد لنفاوي تاثير مي گذارد و بسيار نادر است.
همراه با اين دو نوع اصلي، سرطان گلو را مي توان به دو نوع اضافي تقسيم کرد. يک نوع سرطان حنجره است که در حنجره و گلو ايجاد مي شود. اين شامل:
سرطان نازوفارنکس (قسمت فوقاني گلو)
سرطان اوروفارنکس (قسمت وسط گلو)
سرطان هيپوفارنکس (قسمت پايين گلو)
نوع ديگر سرطان حنجره بر حنجره يا صدا تاثير مي گذارد.
 زمان پخش شدن سرطان گلو, درمان سرطان گلو
از علائم سرطان گلو التهاب و تورم در گلو،گرفتگي بيني و گرفتگي صدا مي باشد
پيشگيري از سرطان گلو :
راه قطعي براي جلوگيري از سرطان گلو وجود ندارد، اما مي توانيد اقداماتي را براي کاهش خطر خود انجام دهيد از جمله:
سيگار نکشيد
کاهش مصرف الکل
حفظ يک شيوه زندگي سالم با خوردن مقدار زيادي ميوه ها، سبزيجات و گوشت کم چرب
کاهش وزن
کاهش خطر ابتلا به زگيل تناسلي يا HPV
علل بروز سرطان گلو :
مردان بيشتر از زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان حنجره هستند. عادات خاصي در زندگي خطر ابتلا به سرطان گلو را افزايش مي‌دهد از جمله:
سيگار کشيدن
مصرف زياد الکل
سوء تغذيه
قرار گرفتن در معرض آزبست
بهداشت ضعيف دهان و دندان
سندرمهاي ژنتيکي
ريفلاکس اسيد معده به مري
سرطان گلو معمولا با انواع خاصي از عفونتهاي ويروس پاپيلوماي انساني (HPV) همراه است. HPV از طريق جنسي انتقال پيدا مي‌کند. با توجه به نظر مراکز درماني سرطان آمريکا،عفونت پاپيلوما يک عامل خطر براي سرطانهاي خاص حلق است.
سرطان گلو همچنين با انواع ديگر سرطان ارتباط دارد. در حقيقت، بعضي از افرادي که سرطان حلق در آنها تشخيص داده شده، سرطان مري، ريه يا سرطان مثانه در همان زمان در آنها تشخيص داده شده است. اين شايد به خاطر اين باشد که اين سرطانها داراي عوامل خطر مشابهي هستند.
 زمان پخش شدن سرطان گلو, درمان سرطان گلو
راه قطعي براي جلوگيري از سرطان گلو وجود ندارد
تشخيص سرطان گلو چگونه است؟
در ملاقاتي که با پزشک‌تان خواهيد داشت؛ از شما در مورد سابقه‌ي بيماري‌ها و پرونده‌ي پزشکي‌تان و البته علائم و نشانه‌هاي بيماري سؤال خواهد شد. در صورتي‌ که، علائمي چون گلو‌درد، سرفه‌ي مداوم و گرفتگي صدا در شما وجود داشته باشد و توجيهي براي بروز آنها پيدا نکنيد يا هيچ بهبودي در اين علائم حاصل نشود بايد احتمال ابتلا به سرطان در شما بررسي شود. براي تشخيص سرطان، نياز به حنجره‌بيني (لارنگوسکوپي) مستقيم يا غيرمستقيم وجود دارد. احتمال دارد که پزشک، شما را به پزشک متخصص ديگري در زمينه‌ي تشخيص سرطان ارجاع دهد.
حنجره‌ بيني، ديد بهتري از وضعيت گلو و حنجره‌ به پزشک مي‌دهد. در صورتي‌ که در نتيجه‌ي آزمايش موردي غيرعادي ديده شود، براي بررسي‌هاي بيشتر به بيوپسي (برداشتن نمونه‌اي کوچک از بافت گلو) نياز پيدا خواهيد کرد. پزشک، يکي از انواع نمونه‌برداري‌هاي زير را پيشنهاد خواهد کرد:
بيوپسي متعارف (Conventional biopsy): در اين نوع از بيوپسي، پزشک بافتي کوچک از گلو را به‌عنوان نمونه برمي‌دارد. بيوپسي متعارف در اتاق عمل و با بي‌حسي عمومي انجام مي‌شود.
بافت‌برداري آسپيراسيون (FNA): در بافت‌برداري آسپيراسيون، پزشک سوزني باريک و ظريف را مستقيما وارد تومور مي‌کند تا سلول‌هاي نمونه را بردارد.
بيوپسي آندوسکوپيک (Endoscopic biopsy): براي نمونه‌برداري در اين روش، از يک لوله‌ي باريک و بلند استفاده مي‌شود. پزشک اين لوله را از طريق دهان، بيني يا ايجاد برش، وارد بدن مي‌کند.
 زمان پخش شدن سرطان گلو, درمان سرطان گلو
براي تشخيص سرطان نياز به حنجره‌بيني مستقيم يا غيرمستقيم وجود دارد
درمان سرطان گلو :
شيوه درمان سرطان به ميزان وسعت و عوامل ديگر بستگي دارد. در صورت کوچک بودن، تومور با جراحي قابل خارج کردن است. پس از آن به احتمال زياد پزشک پرتو درماني را توصيه خواهد کرد. پرتو درماني سلول هاي سرطاني به جا مانده را هدف مي گيرد.
اگر سرطان پيشرفته باشد، مي توان از ترکيب جراحي براي حذف بخشي يا تمام حنجره، به همراه پرتودرماني و شيمي درماني استفاده کرد.
اگر عمل جراحي براي حذف حنجره اتفاق بيفتد، ديگر نمي توان به طور معمول صحبت کرد يا تنفس کرد. در عوض، از طريق يک سوراخ دائمي در گردن (استوم) تنفس صورت مي گيرد و براي بهبود صدا معمولا نياز به درمان بيشتري همراه خواهد بود. اين ممکن است ايمپلنت را در گلو يا يک دستگاه الکتريکي که در برابر گلو قرار مي گيرد تا در توليد صدا موثر واقع شود.
شما هنوز وارد حساب کاربری خود نشده اید

کاربر گرامی؛ برای فعالیت در سایت، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری / عضویت
عنوان دیالوگ در اینجا قرار می گیرد

متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد. متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.