راه ماندگاری
مواد غذایی دارای سلنیوم در پیشگیری از سرطان پروستات مؤثر است

مواد غذایی دارای سلنیوم در پیشگیری از سرطان پروستات مؤثر است

1395/5/28 - - سرطان
استاد اورولوژی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اقدام به‌موقع و استفاده از رژیم غذایی مناسب از جمله مواد غذایی دارای سلنیوم در پیشگیری از سرطان پروستات مؤثر است.

غلام‌رضا پورمند صبح امروز در حاشیه سمینار تازه‌های سرطان پروستات که در تالار همایش‌های هتل جنگلی سالاردره ساری در حال برگزاری است، در این شهرستان اظهار کرد: ایران به نسبت سایر کشورها، کمتر دچار بیمارانی است که به سرطان(Cancer) پروستات دچار می‎شوند، شیوع کنسر پروستات نیز بیشتر در اسکاندیناوی، آفریقایی‌های آمریکا و آمریکا است و کمتر در آسیایی‌ها دیده می‎شود.

وی افزود: از جمله دلایل آن می‎توان به مصرف بالای گوشت قرمز در کشورهای یاد شده اشاره کرد، طول عمر 90 سال که به‌ویژه در آمریکا زیاد مشاهده می‎شود و مصرف کم سلنیوم که در برخی مواد غذایی وجود دارد نیز از دیگر دلایل شیوع بالای کنسر پروستات است که بیشتر در این کشورها شایع است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه پیشنهاد می‎شود که مردان بالای 50 سال هر ساله نسبت به اندازه‌گیری PSA(غربالگری مردان از نظر سرطان پروستات) اقدام کنند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در مردانی که پدر خانواده دارای کنسر پروستات است، باید از 40 سالگی آزمایش PSA را انجام دهند و در افراد عادی نیز، همان 50 سال به بالا پیشنهاد می‎شود.

پورمند با بیان اینکه رژیم غذایی مناسب نیز از اهمیت بالایی در پیشگیری از سرطان پروستات برخوردار است، افزود: پروتئین سویا جایگزین مناسبی برای گوشت قرمز است، زیرا دارای مقادیر زیادی ایزوفنوئید است که اجازه رشد سلول‌های سرطانی را نمی‌دهد، همچنین می‎توان از میوه‌ها و مواد دارای سلنیوم ازجمله ماهی، مرغ، گوجه‌فرنگی و سیر استفاده کرد.

وی ادامه داد: البته از آنجا که خاک مناطق مختلف، متفاوت است و ممکن است از نظر سلنیوم در درجه مناسبی نباشد، در کیفیت مواد غذایی مؤثر است، لذا در این زمینه نیز سنجش میزان سلنیوم در خاک مهم است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره مراحل ابتلا به کنسر پروستات، گفت: اگر این بیماری محدود به پروستات(لوکالیزه) باشد، با رادیوتراپی، پرتو درمانی یا با انجام عمل جراحی، بعد از 10 سال امکان بازگشت بیماری در یکی از چهار بیمار درمان‎شده، اتفاق می‎افتد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: اگر درمان دارویی صورت بگیرد نیز امکان بازگشت بیماری بین سه تا پنج سال وجود دارد و در مجموع اگر شخص، جراحی یا رادیوتراپی شود، شانس بیشتری در درمان او اتفاق می‎افتد.

وی در پایان درباره اینکه مراحل درمان برای چه افرادی پیشنهاد نمی‎شود یا درمان پاسخی ندارد، گفت: افرادی که در ابتدا مراجعه کرده و سلول‌های سرطانی در بدن آنها منتشر شده و استخوان‌ها را نیز درگیر کرده باشد، قابل درمان قطعی نیستند.

 
شما هنوز وارد حساب کاربری خود نشده اید

کاربر گرامی؛ برای فعالیت در سایت، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری / عضویت
عنوان دیالوگ در اینجا قرار می گیرد

متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد. متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.