راه ماندگاری
ایرانیان سالانه 10 هزار میلیارد تومان هزینه مصرف دخانیات می‌کنند/ ابتلای 7 میلیون ایرانی به دیابت

ایرانیان سالانه 10 هزار میلیارد تومان هزینه مصرف دخانیات می‌کنند/ ابتلای 7 میلیون ایرانی به دیابت

1395/5/30 - - بیماران دیابتی
معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایرانیان سالانه 10 هزار میلیارد تومان برای مصرف دخانیات هزینه می‌کنند.

علی‌اکبر سیاری جمعه‌شب در نشست هم‌اندیشی با مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار که در سالن جلسات مرکز بهداشت این شهرستان برگزار شد بابیان اینکه کنترل و پیشگیری بیماری‌های غیر واگیر در برنامه ششم توسعه موردتوجه قرارگرفته است، اظهار کرد: بیماری‌هایی همانند فشار خون، سرطان، دیابت و قلبی جزء مهم‌ترین بیماری‌های غیر واگیر هستند و برای شناسایی آن‌ها وجود پزشکان باتجربه و ماهر امری کاملاً ضروری است.

وی ادامه داد: هشت عامل تهدیدکننده سلامت انسان‌ها باعث بروز چهار بیماری خطرناک شده است و سالانه بالغ‌بر 76 درصد مردم دچار مرگ‌ومیر می‌شوند بنابراین برای اینکه بتوانیم این میزان را کنترل کنیم سندی تدوین‌ شده و به امضای رئیس‌جمهور رسیده است که امیدواریم از مهرماه سال جاری اجرایی کنیم.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت بابیان اینکه اجرای طرح پزشک خانواده در کشور مهم‌ترین راهکار برای درمان برخی از بیماری‌ها است، افزود: با توجه به جمعیت بالغ‌بر 27 میلیون نفری در شهرها و روستاهای کمتر از 20 هزار نفر سراسر کشور بیش از یک هزار و 384 پزشک خانواده در نظر گرفته‌شده است بنابراین اجرای این طرح با فراهم‌سازی برخی از زیرساخت‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.

سیاری با اشاره به اجرای طرح نظام ارجاع در سراسر کشور، تصریح کرد: این طرح به‌عنوان یکی از بسته‌های مهم نظام سلامت محسوب می‌شود و اجرای آن‌ نیازمند فراهم شدن زیرساخت‌های ضروری است.

وی در ادامه با اشاره به راه‌اندازی سامانه یکپارچه بهداشت اظهار کرد: با راه‌اندازی این سامانه تمام ثبت‌ها از شیوه کاغذی به الکترونیکی تبدیل می‌شود و دسترسی به اطلاعات بیماران با سهولت و دقت بیشتری انجام خواهد شد.

وی تأکید کرد: کارهای مرتبط برای راه‌اندازی سامانه سیب انجام‌ شده و با تأمین اعتبار لازم و پزشک عمومی این سامانه در راستای نظام ارجاع به‌زودی در کشور راه‌اندازی می‌شود.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت در ادامه افزود: مصرف دخانیات یکی از مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده سلامت انسان‌ها است و باید برای کاهش میزان مصرف دخانیات فرهنگ‌سازی از سوی مسؤولان صورت گیرد و تعطیلی قلیان‌سراها می‌تواند در کاهش میزان مصرف دخانیات مؤثر باشد.

وی با اشاره به اینکه مصرف دخانیات سود آنی و ضررهای درازمدت دارد خاطرنشان کرد: لذت استفاده از مواد مخدر سود آنی و آسیب‌هایی که به روح و روان و جسم افراد وارد می‌شود از آسیب‌های درازمدت مواد مخدر می‌باشد.

وی بابیان اینکه طبق آمار، ایرانیان سالانه 10 هزار میلیارد تومان برای استفاده از سیگار هزینه می‌کنند، افزود: متأسفانه این امر افراد را به مرگ نزدیک‌تر می‌کند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت بابیان اینکه 10 میلیون نفر در ایران دچار فشار خون بالا هستند، یادآور شد: این امر باعث 83 هزار فوت می‌شود و در این میان 50 درصد این افراد متأسفانه از بیماری خود اطلاعی ندارند زیرا فشار خون بالا علائم آشکار ندارد.

سیاری در پایان یادآور شد: 7 میلیون نفر دچار بیماری دیابت هستند که نیازمند افزایش آگاهی مردمی است.

 
شما هنوز وارد حساب کاربری خود نشده اید

کاربر گرامی؛ برای فعالیت در سایت، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری / عضویت
عنوان دیالوگ در اینجا قرار می گیرد

متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد. متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.