راه ماندگاری
فشارخون و دیابت مهمترین عوامل نارسایی کلیه/ بیش از یک میلیون نفر در کشور از نارسایی کلیه رنج می‌برند

فشارخون و دیابت مهمترین عوامل نارسایی کلیه/ بیش از یک میلیون نفر در کشور از نارسایی کلیه رنج می‌برند

1395/6/28 - - بیماران دیابتی
رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر از نارسایی کلیه در کشور رنج می‌برند، فشارخون و دیابت را از مهمترین عوامل ابتلا به این بیماری دانست.

سیدمحمد کاظمینی، رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار سینا اظهار کرد: یکی از مهمترین دلایل نارسایی کلیه، فشارخون و دیابت است که اگر به موقع و درست تحت درمان قرار بگیرد از مشکلات حاد مثل دیالیز و پیوند کلیه جلوگیری خواهد شد.

رئیس مرکز مدیریت پیوند افزود: در صورتیکه فرد بتواند فشار خون را به موقع کنترل کند علاوه بر اینکه نارسایی کلیه به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت می‌تواند از بروز آن نیز جلوگیری کند.

کاظمینی، پیشگیری و مراقبت را دو عامل مهم دانست و گفت: همه کسانی که دچار مشکلات مزمن کلیه هستند با رعایت نکات صحیح تغذیه می‌توانند عوارض این بیماری را قبل از اینکه به مراحل انتهایی و پیوند برسد به تعویق بیندازند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر از نارسائی کلیه در کشور رنج می‌برند هر چه سن فرد بالا می‌رود احتمال افزایش نارسائی کلیه نیز بیشتر می‌شود.

وی استفاده بی‌رویه از فست‌فودها، چربی، نمک، نوشابه و غذاهای صنعتی را عامل مهمی برای بروز بیماری‌های مختلف در بدن دانست و بر لزوم تغییر سبک زندگی به سمت مصرف غذاهای کم‌چرب و سالم تأکید کرد.

 
شما هنوز وارد حساب کاربری خود نشده اید

کاربر گرامی؛ برای فعالیت در سایت، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری / عضویت
عنوان دیالوگ در اینجا قرار می گیرد

متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد. متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.