راه ماندگاری
شیوه جدید تشخیص اوتیسم با آزمایش خون و ادرار

شیوه جدید تشخیص اوتیسم با آزمایش خون و ادرار

1397/1/26 - - اوتیسم
محققان توانسته اند دو شیوه جدید کشف کنند تا خانواده هایی را که از خطر رخ دادن بیماری اوتیسم در فرزندانشان رنج می برند، کمک کنند. این دو شیوه، آزمایش خون و آزمایش ادرار می باشند.

محققان دانشگاه Warwick با دو آزمایش ادرار و خون، احتمال ابتلای کودکان به اوتیسم را تشخیص می دهند. پایه و اساس هر دو این آزمایشها، به رابطه اشکالات پروتئین دریافتی در پلاسما خون و اوتیسم بر می گردد.

این تیم تحقیقاتی بر این باور است که آزمایشها برای نخستین بار است که انجام می شوند و امیدوارند تا بتوانند اوتیسم که نوعی اختلال حرکتی و فیزیکی در کودکان است را به موقع تشخیص دهند.

این تحقیق که در ژورنال مربوط علوم پزشکی و اوتیسم منتشر شد، داده ها و آزمایش های قبلی را تأیید کرده و نشان داده که ارتباطی میان ارسال کننده های آمینو اسید و عوامل رخ دادن اوتیسم وجود دارد زیرا از آنجایی که پروتئین موجود پلاسما خون در برابر دو فرآیند اکسیده و گلیسیری شدن مقاوم نیست، محققان سعی کرده اند تا روش هایی ابداع نمایند که از وقوع این آسیب ها جلوگیری می کند.

این تیم حالا با تکیه بر علوم روز و آزمایش های موثق، از ۳۸ کودک اوتیسمی آزمایش خون و آزمایش ادرار گرفت. به علاوه، این تیم ۳۱ نفر از کودکانی که در آنها اوتیسم تشخیص داده نشده بود را نیز مورد آزمایش قرار دادند. سپس با کمک هوش مصنوعی، الگوریتمی طراحی گردید که این تیم متوجه شد این دو گروه از کودکان از نظر شیمیایی چقدر با هم متفاوت هستند.

محقق سیستم های تجربی زیست شناسی دانشگاه Warwick و مدیر این تیم تحقیقاتی می گوید: آزمایش های آتی ما پلاسماها را به طور جزئی تر و نقشه های تهیه شده با آزمایش ادرار یا اثر انگشت را با سلول های آسیب دیده نشان خواهند داد. این شیوه به ما کمک خواهد کرد تا تشخیص اوتیسم را بهتر انجام داده و دلایل رخ دادن این بیماری را نیز متوجه شویم.

البته محققان هنوز دلیل یا دلایل رخ دادن اوتیسم را نمی دانند. حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد اوتیسمی ها به خاطر عوامل ژنتیکی به این بیماری مبتلا هستند ولی هنوز فرمول مشخصی در مورد چرایی وقوع این بیماری وجود ندارد.

در مبتلا شدن افراد به این بیماری، عوامل زیادی می توانند دخیل باشند. مثلاً؛ محیط زیست، ژنتیک و . . . از جمله این موارد هستند. در سالهای اخیر شواهدی به وجود آمده که نشان می دهد باکتری روده و احشاء در رخ دادن اوتیسم می تواند مؤثر باشد.

با این اوصاف، تشخیص اوتیسم کار زیاد پیچیده و سختی نیست زیرا هم اکنون این تیم تحقیقاتی از دانشگاه Warwick توانسته تقریباً ثابت کند که پروتئین های آسیب دیده می تواند دال بر وجود اوتیسم در یک کودک باشد.

بیماران اوتیسمی دارای علائم زیادی از جمله اختلالات شناختی، مشکلات رفتاری، اضطراب و . . . می باشند که این نشانه ها می توانند در افراد مختلف مبتلا به این بیماری با شدت زیادتر یا کمتری همراه باشد. این را هم اضافه کنیم که به خاطر عدم شناخت دلایل رخ دادن این بیماری، این علائم می توانند متغیر باشند.

اگر آزمایش ها هر چه زودتر به نتیجه برسند، خانواده ها این امکان را خواهند داشت تا با این بیماری هر چه زودتر مقابله کنند این کاری است که می تواند به زندگی بهتر کودکان اوتیسمی کمک شایانی کند و دنیا را برای آنها به محلی شادتر تبدیل نماید.

 
شما هنوز وارد حساب کاربری خود نشده اید

کاربر گرامی؛ برای فعالیت در سایت، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری / عضویت
عنوان دیالوگ در اینجا قرار می گیرد

متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد. متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.