راه ماندگاری
 قلیان و سیگار دروازه ورود به اعتیاد

قلیان و سیگار دروازه ورود به اعتیاد

1397/2/26 - - اعتیاد
مدیرعامل مؤسسه زنان سرزمین خورشید گفت: سیگار و قلیان می توانند برای جوانان و نوجوانان گذری باشند که در آینده انتخاب‌های دیگری همچون اعتیاد داشته باشند.

لیلا ارشد،مدیرعامل مؤسسه زنان سرزمین خورشید گفت: مطالعات نشان داده که بسیاری از معتادان، تجربیاتشان را با سیگار و قلیان شروع کرده‌اند. بنابراین بسیار روشن است که سوءمصرف سیگار و قلیان می تواند گذری برای جوانان و نوجوانان باشد که در آینده انتخاب‌های دیگری همچون اعتیاد داشته باشند.


وی تاکید کرد: بهتر است از همان سنین نوجوانی و جوانی دختران و پسران آموزش‌های پیشگیرانه را فرابگیرند و مهارت این را داشته باشند که به هیچ وجه سراغ قلیان و سیگار به عنوان وسیله تفریح و سرگرمی نروند، وسایلی که آسیب‌ها و پیامدهای جدی به دنبال دارند.


مدیرعامل مؤسسه زنان سرزمین خورشید افزود: انتظار این است که نوجوان ما آموزش ببیند و مهارت بیاموزد که اگر قرار است اتفاقی برایش رخ دهد و در معرض مصرف اینگونه مواد قرار گرفت بتواند خودش انتخاب کند و یاد بگیرد "نه" بگوید و بداند حتی مصرف یک بار مواد هم ممکن است تبعات ناخوشایندی برای سال های طولانی زندگی‌اش داشته باشد.


ارشد ادامه داد: وقتی آموزش‌ها و پیشگیری‌های سطح اول به فرزندان داده نشود، آنان می‌توانند خطا کنند، قلیان و سیگار بکشند و در نهایت معتاد شوند.


این مددکار اجتماعی بیان داشت: بسیاری از کسانی که طی این سال‌ها به من مراجعه کردند و مصرف کننده شیشه بوده اند وقتی از آنان می‌پرسم چطور شروع کردی و چقدر راجع به این ماده میدانستی؛ اظهار بی اطلاعی می کنند و می گویند ما فکر نمی کردیم شیشه اعتیادآور باشد و یا دوستم و کسی این پیشنهاد را به من داد که نتوانستم آن را رد کنم.


وی یادآور شد: افراد به دلایلی همچون افزایش یادگیری دروس، افزایش مهارت در کار و نبود اطلاعات کافی از عوارض مواد به اعتیاد گرفتار می‌شوند، همچنین اکثر دختران جوان توسط غیرهمجنسان خود به سوءمصرف تشویق می شوند .


این مددکار اجتماعی تاکید کرد: اینکه چقدر آموزش و پرورش در بحث آموزش فرزندان و کودکان ما نقش دارد بر کسی پوشیده نیست، لذا باید دوره‌های متعدد آموزشی در سنین مختلف و همه سطوح برگزار شود.


ارشد گفت: سوء مصرف با چیزهایی مثل سیگار و قلیان که قبح کمتری در جامعه دارد به وجود می‌آید و فقط داشتن مهارت "نه" گفتن و اینکه چطور باید لذت و شادی را در جای دیگری پیدا کرد باعث داشتن جامعه ای پویا خواهد بود.


مدیرخانه خورشید (مرکز گذری کاهش آسیب) ادامه داد: اگر خانواده شیوه فرزندپروری را نیاموزد و جوان ما در سال‌های عمرش شیوه همسری را آموزش ندیده باشد نباید انتظار داشته باشیم در مواجه با مشکل، درست رفتار و عمل کنند، ما نمی توانیم فقط خانواده را در مقوله اعتیاد مقصر بدانیم زیرا همانطور که گفتم آموزش و مهارت‌های لازم را پدر و مادر هم یاد نگرفتند و نمی دانند چه کاری باید انجام دهند بنابراین مهمترین کاری که در جامعه باید در اولویت باشد بحث آموزش و مهارت های اجتماعی است.

 
شما هنوز وارد حساب کاربری خود نشده اید

کاربر گرامی؛ برای فعالیت در سایت، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری / عضویت
عنوان دیالوگ در اینجا قرار می گیرد

متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد. متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.