راه ماندگاری
نوجوانان را از اعتیاد آور بودن "گل" آگاه کنیم

نوجوانان را از اعتیاد آور بودن "گل" آگاه کنیم

1397/3/17 - - اعتیاد
معاون توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی با اشاره به تغییر الگوی مصرف مواد مخدر در کشور گفت: در حال حاضر پس از تریاک، گل بیشترین ماده مخدر مصرفی کشور به شمار می‌رود که اغلب متقاضیان آن جوانان و نوجوان هستند.

فرید براتی سده، معاون توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی، با اشاره به تغییر الگوی مصرف مواد مخدر در کشور گفت: در سال‌های اخیر الگوی مصرف مواد مخدر در کشور از مصرف مواد تریاک به سمت مصرف هروئین و کراک و از آن به سمت مواد محرک (شیشه) رفته و اکنون به سمت مصرف گل و تریاک می‌رود. البته این تغییر الگو موقتی است و در سال‌های آینده ممکن است تغییراتی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بعد از تریاک، دومین ماده مخدر پرمصرف کشور گل به شمار می‌رود، افزود: به طوریکه افزایش شیوع این ماده در میان جوانان و نوجوانان نگران کننده است و ما شاهد گرایش جوانان ۱۴ سال به بالا برای مصرف این ماده مخدر هستیم.


براتی ساده در خصوص علل افزایش گرایش جوانان به مصرف گل در سال‌های اخیر، گفت: علت اصلی این موضوع، تبلیغاتی است که به تازگی مبنی بر اعتیاد آور نبودن و بی ضرر بودن گل منتشر می‌شود. به طوریکه در اغلب موارد مشاهده می‌کنیم جوانان برای افزایش شادی و نشاط شروع به مصرف این ماده مخدر می‌کنند به همین علت با اقدامات فرهنگی تلاش می‌کنیم تا آگاهی لازم را به جوانان و خانواده‌ها ارائه کنیم تا از مضرات و اعتیاد آور بودن این ماده مصرفی مطلع شوند.

معاون توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی گفت: سازمان بهزیستی اقدامات حمایتی خود را بر جوانان و نوجوانان برای آگاه سازی در مورد مضرات این ماده مخدر متمرکز کرده تا این نگرش را تغییر دهد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس شیوع شناسی استان‌های مازندران، گلستان و چهارمحال و بختیاری، البرز و تهران از جمله مناطق پرخطر مواد مخدر هستند، گفت: بر همین اساس میزان مصرف گل نیز در این استان‌ها بیشتر از سایر مناطق است.

براتی سده در زمینه شیوع مصرف گل در بین زنان نیز گفت: بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر حدود ۱۵۶ هزار زن معتاد در کشور وجود دارد که از این تعداد حدود ۴ درصد از آن‌ها مصرف کننده گل هستند.

وی با اشاره به اینکه صرف گل، بعد از تریاک بیشترین شیوع را در کشور دارد، گفت:در عین حال، بیشترین ماده روانگردان مصرفی در کشور الکل است و به همین خاطر در سال جاری در نظر داریم تا کارزاری را برای پیشگیری از افزایش مصرف الکل در کشور راه اندازی کنیم.

معاون توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی افزود: حدود ١٦ تا ١٩ درصد مصرف كنندگان مواد مخدر، الكل مصرف می‌كنند كه اغلب اين جمعيت مردان هستند.

 
شما هنوز وارد حساب کاربری خود نشده اید

کاربر گرامی؛ برای فعالیت در سایت، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری / عضویت
عنوان دیالوگ در اینجا قرار می گیرد

متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد. متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.