راه ماندگاری
بهترین تقویت کننده حافظه سالمندان

بهترین تقویت کننده حافظه سالمندان

1397/3/24 - - سالمندان
داشتن روابط گرم و حمایتی افراد سالمند با یکدیگر موجب می شود زندگی برای سالمندان استرس روانی کمتری داشته باشد.
محققان دانشگاه نورث وسترن شیکاگو دریافتند افراد “سوپرسالمند” که ۸۰ سال به بالا سن دارند و دارای قدرت حافظه نظیر افراد ۵۰ تا ۶۵ سال هستند، احتمالا روابط مثبت بیشتری نسبت به دیگران دارند.

امیلی راگالسکی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «یک توضیح این است که  حفظ روابط دوستانه، مغز را فعال نگه می دارد. می توان روابط دوستانه را همانند یک ورزش سالم برای مغز تصور کرد.»

این مطالعه اثبات نکرده است که روابط مثبت موجب بهبود حافظه می شود اما این امکان وجود دارد که ارتباط شان بسیار پیچیده باشد.

در این مطالعه، تیم تحقیق ۳۱ فرد سوپر سالمند را بررسی کردند که دارای حافظه منحصربه فردی نسبت به سن شان بودند.

تمامی شرکت کنندگان بالای ۸۰ سال بوده، مهارت های حافظه شان همانند افراد ۵۰ تا ۶۵ سال بود، و حداقل میانگین مهارت های فکری یک فرد ۸۰ سال به بالا را داشتند.

محقان این افراد را با ۱۹ سالمند ۸۰ سال به بالا دیگر مقاسیه کردند که میانگین مهارت های حافظه و فکری شان مناسب با سن خودشان بود.

به گفته راگالسکی، «هر دو گروه سالمندان از لحاظ شناختی سالم بودند. میانگین رده سنی هر دو گروه ۸۴ سال، اکثرا زن و تقریبا همگی سفیدپوست بودند.»

محققان دریافتند شرکت کنندگان سوپرسالمند دارای روابط مثبت با افراد دیگر بودند که خودشان آن را رضایت بخش، گرم و قابل اعتماد تعریف می کردند.

همچنین آنها دریافتند فعالیت های چالش برانگیز ذهنی موجب تقویت و افزایش ایجاد سلول های جدید مغز و اتصالات نورونی جدید می شود.
شما هنوز وارد حساب کاربری خود نشده اید

کاربر گرامی؛ برای فعالیت در سایت، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری / عضویت
عنوان دیالوگ در اینجا قرار می گیرد

متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد. متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.