راه ماندگاری

تجویز طرح های اقدام در خصوص کارتن خوابی

از سلسله مقالات کارتن خوابی
اگرچه دلایل مختلفی را برای بی خانمانی بر شمرده اند اما به طور قطع افزایش مشکلات اقتصادی طی سال های اخیر هم چنین افزایش آسیب های اجتماعی به خصوص در کلانشهر تهران سبب شده است که روز به روز به تعداد افراد بی خانمان افزوده شود. تجارب سال های گذشته حاکی از این موضوع است که جمع آوری مقطعی افراد بی خانمان و بازگشت مجدد آن ها به خیابان ها سیکل معیوبی را به وجود آورده است که اکنون با انبوهی از افراد بی خانمان در شهر تهران مواجه هستیم.
با توجه به شرایط و وضعیت موجود حضور چشمگیر بی خانمان ها در شهر تهران، به نظر می رسد باید برنامه ریزی دقیقی برای ساماندهی این افراد صورت گیرد. همان طور که در لابلای مصاحبه با کارشناسان مطرح شده است شهرداری تهران به تنهایی نمی تواند با این مشکل مواجه شود و بایستی دیگر ارگان های مسئول نیز به کمک شهرداری تهران بشتابند. با توجه به این موضوع اقدامات زیر که برگرفته از پژوهش ها و مصاحبه با کارشناسان است جهت ساماندهی افراد بی خانمان در شهر تهران در زیر پیشنهاد می شوند:
 
بلند مدت ( بازه زمانی یک تا 2 ساله )

بازگشت به آیین نامه ساماندهی متکدیان

شاید یک سازمان مانند شهرداری تهران بتواند از عهده جمع آوری افراد بی خانمان در شهر تهران برآید اما ساماندهی [و نه جمع آوری] این افراد به همکاری و همراهی چند سازمان نیاز دارد به خصوص سازمان هایی از قبیل بهزیستی که متولی خدمات رسانی به اقشار مختلف آسیب دیده است. با توجه به همین مسأله بوده است که در آیین نامه ساماندهی متکدیان برای دستگاه های مختلف وظایفی تعیین شده است. در حقیقت طبق ماده 2 و 3 این آیین نامه، شهردرای فقط وظیفه تأمین محل و امکانات و تجهیزات اولیه مورد نیاز اردوگاه، هم چنین شناسایی و جمع آوری و تحویل افراد بی خانمان را بر عهده دارد.
لذا شهرداری به عنوان ارگانی که بیشترین ضربه را از جهت حضور بی شمار افراد بی خانمان در سطح شهر متحمل می شود بایستی در جهت اجرای تمام و کمال آیین نامه ساماندهی متکدیان اهتمام ورزد. در این راستا شهرداری تهران با حمایت شهردار تهران باید از تمامی ظرفیت های خود استفاده نماید.

اطلاع رسانی در خصوص وظایف قانونی هر کدام از دستگاه ها در قبال افراد بی خانمان


مطابق با آیین نامه ساماندهی متکدیان، سازمان های بهزیستی، نیروی انتظامی، سازمان فنی و حرفه ای، کمیته امداد، استاندار و ... در کنار شهرداری نسبت به افراد بی خانمان وظیفه قانونی دارند و بایستی مسئولیت خود را اجرا کنند اما به هرحال این موضوع تاکنون مورد بی توجهی قرار گرفته است. در نتیجه شهرداری تهران با توجه به این که تاکنون شاید بتوان گفت بیشترین خدمات را به افراد بی خانمان ارائه کرده است باید هم خدمات خود را اطلاع رسانی کند و هم با برگزاری نشست ها، کنفرانس ها و ... وظایف هر کدام از دستگاه ها را به آن ها تفهیم کند.
 
کوتاه مدت


افزایش مراکز کاهش آسیب(مرکز گذری روزانه و سرپناه شبانه)


بسیاری از افراد بی خانمان را معتادان تشکیل می دهند. با توجه به این مسئله افزایش مراکز کاهش آسیب باعث می شود معتادان به این مراکز مراجعه کنند و از خدمات مختلف آموزشی، رفاهی(یک وعده غذای گرم) و بهداشتی این مراکز استفاده کنند. این مراکز از حضور افراد بی خانمان در کوچه و خیابان ها جلوگیری خواهند کرد.

افزایش گرمخانه ها و مناسب سازی آن ها


در حال حاضر تعداد گرمخانه های موجود در سطح شهر تهران کفاف تعداد افراد بی خانمان را نمی دهند و تعدادی از افراد بی خانمان مجبورند شب را در پارک ها و کوچه و خیابان سپری کنند.
همچنین گرمخانه های موجود از نظر وضعیت سنی و وجود بیماری ها و داشتن اعتیاد مراجعان از یکدیگر تفکیک نشده اند. به نظر می رسد باید مرکز غربالگری ایجاد شود تا در آن مرکز افراد بی خانمان از نظر وجود بیماری ها و شرایط مختلف جسمی و روانی غربال شوند و در گرمخانه های جداگانه ای اقامت یابند.
عدم وجود مرکز غربالگری سبب شده است تا از یک طرف احتمال خطر ابتلا و شیوع بیماری ها در این مراکز افزایش یابد و از طرف دیگر گرمخانه ها را با کاهش استقبال افراد بی خانمان مواجه سازد.


تشکیل کارگروه مجزای مددکاری اجتماعی به منظور پیگیری امور افراد بی خانمان


با توجه به این که بخش قابل توجهی از افراد بی خانمان قابلیت بازگشت به خانواده و اجتماع را دارند تشکیل کارگروهی از مددکاران اجتماعی خبره و با تجربه ضروری است. هرچند که در حال حاضر مددکاران اجتماعی در تعدادی از گرمخانه ها حضور دارند اما به نظر می رسد باید کارگروهی مجزا برای پیگیری امور افراد بی خانمان تشکیل شود. در حقیقت مددکاران گرمخانه ها افراد بی خانمان مستعد بازگشت به اجتماع و خانواده را شناسایی و به این کارگروه معرفی خواهند کرد. وظایف این کارگروه از جمله تلاش برای وصل کردن فرد بی خانمان به خانواده، ارجاع مراجعان نیازمند به سازمان های حمایتی و پیگیری وضعیت آن ها، ارجاع افراد بی خانمان به مراکز کاهش آسیب و مراکز بازتوانی، حمایت یابی فعال از خیرین و ... خواهد بود. هم چنین این کارگروه وظیفه نظارت بر کار کلیه مددکاران اجتماعی گرمخانه ها را خواهد داشت.


ایجاد کارگاه های اشتغال زایی در کنار گرمخانه ها


بسیاری از افراد بی خانمان از درآمد حداقلی برخوردار نیستند هرچند که مهارت های اولیه ای دارند. در صورتی که کارگاه های اشتغال زایی در کنار گرمخانه ها ایجاد شود می توان درآمد حداقلی برای آن ها فراهم کرد تا زمینه توانمندسازی آن ها فراهم شود.

بهره گیری از سازمان های مردم نهاد


سازمان های مردم نهاد از حمایت های اجتماعی، دولتی و مردمی خوبی برخوردار هستند همچنین جایگاه قابل اعتمادی در بین افراد بی خانمان و گروه های آسیب پذیر دارند. شهرداری تهران می تواند با در اختیار گذاشتن فضا و مکان مناسب و حمایت های لازم برای این سازمان ها، عرصه را برای حضور هر چه بیشتر آن ها برای فعالیت در این حوزه فراهم کند.

اخبار مرتبط با کارتن خوابی

شما هنوز وارد حساب کاربری خود نشده اید

کاربر گرامی؛ برای فعالیت در سایت، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری / عضویت
عنوان دیالوگ در اینجا قرار می گیرد

متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد. متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.